Bretford Notebook Storage Cart-24 UL Listed-LAP24EULFR-GM Ships Fully Assembled This Notebook Cart is UL Listed and stores 24 laptops easily transported between classroom on 4 5" casters. Electrical units are installed in the front of the unit with the Automatic Timer installed in the back. Ships fully assembled.
Part # 108067
Condition : New
| Warranty: 90 days
Brand : Interloper
Rate this product:
Updating...
Out of Stock: Don’t worry—click “Notify Me” and we’ll email you as soon as it’s back.
Notebook Storage Cart-24 UL Listed-LAP24EULFR-GM
Notebook Storage Cart-24
UL Listed
LAP24EULFR-GM
Notebook Storage Cart-24
Mouse over thumbnail for larger image.
Automatic Timer-LAPTMR (Optional Equip)
Automatic Timer-LAPTMR
The Notebook Computer Cart is ideal for securing and charging notebooks. A Three-Point locking system on doors along with a 40mm re-programmable combination padlock provides maximum theft prevention. It also comes with an Integrated Security Point (ISP) welded to it, allowing for the use of an additional security system. Additional  system Notebook Cart features a sturdy metal construction lightweight  enough for one person to move the cart between rooms. Notebook Storage Carts provide the convenience of a mobile computer classroom. Notebook Computers can be easily moved between rooms and shared among students. Or, use the unit as a central storage of location for notebooks. Cords are easily managed with individual cord holders for each notebook and a grommet hole at the back of the unit.
This unit ships completely welded, ready to use right out of the box! This Notebook Storage Cart stores and charges up to 24 notebook computers in individual compartments and provides room on the top shelf for a work surface or for use with printers or wireless devices. It includes two UL-Listed, 14-outlet electrical units which can be installed inside the front or rear of the cart, specify location by model number. Electrical units have on/off switches. This Notebook Cart comes with a non-slip rubber mat on the top shelf and features two grommet holes at the back for cord management and access to electrical units. Doors, rear and side panels are perforated to allow the ventilation of equipment when charging. UL-listed cart comes with 5" casters (only) , two of the cart's casters are fixed and the other two swivel and lock.
  • Strength: Constructed from 20 and 18 gauge steel for maximum strength.
  • Mobile: Each laptop cart comes with casters, two lock, making transporting easy and safe.
UL Listed:
Model: LAP24EULFR-GM
  • UL Listed cart ships fully assembled with 5" casters, an Automatic Timer and electrical units installed in the back.
  • Overall Dimensions: 42-1/2" W x 24" D x 40-5/16" H
  • Compartments: 12" W x 17" D x 3" H